Eaton XTCR012B21D
SKU: CS5008299MPN: XTCR012B21DAlternate Part #: 3-1980-048AUPC/EAN: 782116884988
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 550 Vac 50 Hz, 600 Vac 60 Hz, 2NO-2NO, 12A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, , Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 550 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008299 |
|---|---|
| MPN | XTCR012B21D |
| Alternate Part # | 3-1980-048A |
| UPC/EAN | 782116884988 |

