Eaton XTCR007B21TD
SKU: CS5008261MPN: XTCR007B21TDAlternate Part #: 3-1980-017AUPC/EAN: 782116884698
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 24 Vdc, 2NO-2NO, 7A, Frame B, 45 mm, 0.25, 1/ 1.25, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Hp Rating Max | 0.25, 1/ 1.25, 2, 3, 5 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008261 |
|---|---|
| MPN | XTCR007B21TD |
| Alternate Part # | 3-1980-017A |
| UPC/EAN | 782116884698 |

