Eaton XTCE018C10W
SKU: CS5007836MPN: XTCE018C10WAlternate Part #: 3-1800-030AUPC/EAN: 782116485512
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1NO, 18A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil Voltage | 42-48 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007836 |
|---|---|
| MPN | XTCE018C10W |
| Alternate Part # | 3-1800-030A |
| UPC/EAN | 782116485512 |





