Eaton XTCEC032C10E
SKU: CS5007438MPN: XTCEC032C10EAlternate Part #: 3-1800-206AUPC/EAN: 782116488391
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 208 Vac, 60 Hz, 1NO, 32A, Frame C, 45 mm, 60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Spring cage terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Spring cage terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007438 |
|---|---|
| MPN | XTCEC032C10E |
| Alternate Part # | 3-1800-206A |
| UPC/EAN | 782116488391 |

