Eaton XTCEC018C10D
SKU: CS5007364MPN: XTCEC018C10DAlternate Part #: 3-1800-129AUPC/EAN: 782116487622
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 550 Vac 50 Hz, 600 Vac 60 Hz, 1NO, 18A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Spring cage terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 550 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |