Eaton XTAR065D11WD040
SKU: CS5007178MPN: XTAR065D11WD040Alternate Part #: 3-1922-272AUPC/EAN: 782116889402
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,48-60 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007178 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11WD040 |
| Alternate Part # | 3-1922-272A |
| UPC/EAN | 782116889402 |
