Eaton XTAR065D11D057
SKU: CS5007036MPN: XTAR065D11D057Alternate Part #: 3-1922-279AUPC/EAN: 782116888573
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,40-57 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 40-57 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007036 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11D057 |
| Alternate Part # | 3-1922-279A |
| UPC/EAN | 782116888573 |
