Eaton XTAR050D11R010
SKU: CS5006906MPN: XTAR050D11R010Alternate Part #: 3-1922-098AUPC/EAN: 782116887835
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,12 V 50/60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006906 |
|---|---|
| MPN | XTAR050D11R010 |
| Alternate Part # | 3-1922-098A |
| UPC/EAN | 782116887835 |
