Eaton XTAR050D11P024
SKU: CS5006888MPN: XTAR050D11P024Alternate Part #: 3-1922-139AUPC/EAN: 782116887804
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,380 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006888 |
|---|---|
| MPN | XTAR050D11P024 |
| Alternate Part # | 3-1922-139A |
| UPC/EAN | 782116887804 |
