Eaton XTAR050D11BD3E045
SKU: CS5006792MPN: XTAR050D11BD3E045Alternate Part #: 3-2147-476AUPC/EAN: 786685096094
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Side-mounted,200-240 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 200-240 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 9-45 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006792 |
|---|---|
| MPN | XTAR050D11BD3E045 |
| Alternate Part # | 3-2147-476A |
| UPC/EAN | 786685096094 |
