Eaton XTAR050D11BD040
SKU: CS5006789MPN: XTAR050D11BD040Alternate Part #: 3-1922-151AUPC/EAN: 782116887361
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,200-240 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 200-240 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006789 |
|---|---|
| MPN | XTAR050D11BD040 |
| Alternate Part # | 3-1922-151A |
| UPC/EAN | 782116887361 |
