Eaton XTAR040D11T040
SKU: CS5006723MPN: XTAR040D11T040Alternate Part #: 3-1922-079AUPC/EAN: 782116886975
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Top-mounted,24 V 50/60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006723 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11T040 |
| Alternate Part # | 3-1922-079A |
| UPC/EAN | 782116886975 |
