Eaton XTAR040D11RD3E075
SKU: CS5006699MPN: XTAR040D11RD3E075UPC/EAN: 786685093581
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Side-mounted,12 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,15-75 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 15-75 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006699 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11RD3E075 |
| UPC/EAN | 786685093581 |
