Eaton XTAR040D11RD010
SKU: CS5006693MPN: XTAR040D11RD010Alternate Part #: 3-1922-015AUPC/EAN: 782116886906
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Top-mounted,12 Vdc,1NO-1NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006693 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11RD010 |
| Alternate Part # | 3-1922-015A |
| UPC/EAN | 782116886906 |
