Eaton XTAR032C21YP16
SKU: CS5006550MPN: XTAR032C21YP16Alternate Part #: 3-1912-546AUPC/EAN: 782116883646
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,48 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006550 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21YP16 |
| Alternate Part # | 3-1912-546A |
| UPC/EAN | 782116883646 |
