Eaton XTAR032C21W5G020
SKU: CS5006547MPN: XTAR032C21W5G020Alternate Part #: 3-2600-926AUPC/EAN: 786685503127
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006547 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21W5G020 |
| Alternate Part # | 3-2600-926A |
| UPC/EAN | 786685503127 |
