Eaton XTAR032C21U5E045
SKU: CS5006492MPN: XTAR032C21U5E045UPC/EAN: 786685503059
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,24 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,9-45 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-45 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006492 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21U5E045 |
| UPC/EAN | 786685503059 |
