Eaton XTAR032C21P001
SKU: CS5006346MPN: XTAR032C21P001Alternate Part #: 3-1912-622AUPC/EAN: 782116882519
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,380 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006346 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21P001 |
| Alternate Part # | 3-1912-622A |
| UPC/EAN | 782116882519 |

