Eaton XTAR032C21N5G005
SKU: CS5006338MPN: XTAR032C21N5G005Alternate Part #: 3-2600-892AUPC/EAN: 786685502748
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,400 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006338 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21N5G005 |
| Alternate Part # | 3-2600-892A |
| UPC/EAN | 786685502748 |
