Eaton XTAR032C21E1P6
SKU: CS5006197MPN: XTAR032C21E1P6Alternate Part #: 3-1912-637AUPC/EAN: 782116881802
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,208 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006197 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21E1P6 |
| Alternate Part # | 3-1912-637A |
| UPC/EAN | 782116881802 |
