Eaton XTAR025C21Y5E045
SKU: CS5006023MPN: XTAR025C21Y5E045Alternate Part #: 3-2600-535AUPC/EAN: 786685498973
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,48 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,9-45 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |