Eaton XTAR025C21D016
SKU: CS5005621MPN: XTAR025C21D016Alternate Part #: 3-1912-468AUPC/EAN: 782116878918
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |