Eaton XTAR025C21C5G1P6
SKU: CS5005612MPN: XTAR025C21C5G1P6Alternate Part #: 3-2600-442AUPC/EAN: 786685498041
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |