Eaton XTAR025C21AD001
SKU: CS5005487MPN: XTAR025C21AD001Alternate Part #: 3-1912-338AUPC/EAN: 782116878314
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,110-130 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005487 |
|---|---|
| MPN | XTAR025C21AD001 |
| Alternate Part # | 3-1912-338A |
| UPC/EAN | 782116878314 |
