Eaton XTAR018C21WD5G045
SKU: CS5005432MPN: XTAR018C21WD5G045Alternate Part #: 3-2600-168AUPC/EAN: 786685497624
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,9-45 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-45 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005432 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21WD5G045 |
| Alternate Part # | 3-2600-168A |
| UPC/EAN | 786685497624 |

