Eaton XTAR018C21WDP16
SKU: CS5005409MPN: XTAR018C21WDP16Alternate Part #: 3-1912-020AUPC/EAN: 782116878024
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005409 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21WDP16 |
| Alternate Part # | 3-1912-020A |
| UPC/EAN | 782116878024 |


