Eaton XTAR018C21T5E005
SKU: CS5005376MPN: XTAR018C21T5E005Alternate Part #: 3-2600-027AUPC/EAN: 786685496214
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,24 V 50/60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005376 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21T5E005 |
| Alternate Part # | 3-2600-027A |
| UPC/EAN | 786685496214 |

