Eaton XTAR018C21RP24
SKU: CS5005310MPN: XTAR018C21RP24Alternate Part #: 3-1912-035AUPC/EAN: 782116877478
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,12 V 50/60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005310 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21RP24 |
| Alternate Part # | 3-1912-035A |
| UPC/EAN | 782116877478 |
