Eaton XTAR018C21P5G045
SKU: CS5005282MPN: XTAR018C21P5G045Alternate Part #: 3-2600-104AUPC/EAN: 786685496986
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,380 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,9-45 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-45 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005282 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21P5G045 |
| Alternate Part # | 3-2600-104A |
| UPC/EAN | 786685496986 |

