Eaton XTAR018C21N5G020
SKU: CS5005256MPN: XTAR018C21N5G020Alternate Part #: 3-2600-094AUPC/EAN: 786685496887
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,400 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005256 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21N5G020 |
| Alternate Part # | 3-2600-094A |
| UPC/EAN | 786685496887 |
