Eaton XTAR018C21N5E045
SKU: CS5005253MPN: XTAR018C21N5E045Alternate Part #: 3-2600-095AUPC/EAN: 786685496894
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,400 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,9-45 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |