Eaton XTAR018C21E004
SKU: CS5005114MPN: XTAR018C21E004Alternate Part #: 3-1912-154AUPC/EAN: 782116876433
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,208 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |