Eaton XTAR018C21E004
SKU: CS5005114MPN: XTAR018C21E004Alternate Part #: 3-1912-154AUPC/EAN: 782116876433
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,208 V 50 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005114 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21E004 |
| Alternate Part # | 3-1912-154A |
| UPC/EAN | 782116876433 |

