Eaton XTAR018C21C1P6
SKU: CS5005069MPN: XTAR018C21C1P6Alternate Part #: 3-1912-110AUPC/EAN: 782116876242
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005069 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21C1P6 |
| Alternate Part # | 3-1912-110A |
| UPC/EAN | 782116876242 |

