Eaton XTAR018C21BDP60
SKU: CS5005012MPN: XTAR018C21BDP60Alternate Part #: 3-1912-067AUPC/EAN: 782116876136
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,200-240 Vdc,2NO-2NO,C frame,45 mm,0.4-0.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 200-240 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-0.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005012 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21BDP60 |
| Alternate Part # | 3-1912-067A |
| UPC/EAN | 782116876136 |


