Eaton XTAR015B21D5E1P6
SKU: CS5004866MPN: XTAR015B21D5E1P6UPC/EAN: 786685551753
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,15 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004866 |
|---|---|
| MPN | XTAR015B21D5E1P6 |
| UPC/EAN | 786685551753 |
