Eaton XTAR012B21R006
SKU: CS5004679MPN: XTAR012B21R006Alternate Part #: 3-1902-623AUPC/EAN: 782116874767
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,12 V 50/60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004679 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21R006 |
| Alternate Part # | 3-1902-623A |
| UPC/EAN | 782116874767 |
