Eaton XTAR012B21RD5G1P6
SKU: CS5004672MPN: XTAR012B21RD5G1P6Alternate Part #: 3-2599-716AUPC/EAN: 786685551289
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,12 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004672 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21RD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2599-716A |
| UPC/EAN | 786685551289 |
