Eaton XTAR012B21F5G020
SKU: CS5004533MPN: XTAR012B21F5G020UPC/EAN: 786685550305
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,230 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |