Eaton XTAR012B21BD3E002
SKU: CS5004410MPN: XTAR012B21BD3E002UPC/EAN: 786685067230
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,220 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004410 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21BD3E002 |
| UPC/EAN | 786685067230 |

