Eaton XTAR009B21W5E005
SKU: CS5004323MPN: XTAR009B21W5E005UPC/EAN: 786685549798
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004323 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21W5E005 |
| UPC/EAN | 786685549798 |
