Eaton XTAR009B21WD3E005
SKU: CS5004298MPN: XTAR009B21WD3E005UPC/EAN: 786685063447
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,48 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004298 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21WD3E005 |
| UPC/EAN | 786685063447 |

