Eaton XTAR009B21U5E1P6
SKU: CS5004281MPN: XTAR009B21U5E1P6UPC/EAN: 786685549712
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,24 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004281 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21U5E1P6 |
| UPC/EAN | 786685549712 |

