Eaton XTAR009B21BD5G020
SKU: CS5003953MPN: XTAR009B21BD5G020UPC/EAN: 786685550008
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003953 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21BD5G020 |
| UPC/EAN | 786685550008 |
