Eaton XTAR009B21A5E020
SKU: CS5003928MPN: XTAR009B21A5E020Alternate Part #: 3-2599-305AUPC/EAN: 786685548913
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003928 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21A5E020 |
| Alternate Part # | 3-2599-305A |
| UPC/EAN | 786685548913 |
