Eaton XTAR009B21AD5E005
SKU: CS5003905MPN: XTAR009B21AD5E005UPC/EAN: 786685549910
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,120 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003905 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21AD5E005 |
| UPC/EAN | 786685549910 |
