Eaton XTAR007B21TD5G1P6
SKU: CS5003783MPN: XTAR007B21TD5G1P6Alternate Part #: 3-2599-026AUPC/EAN: 786685547862
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,24 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003783 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21TD5G1P6 |
| Alternate Part # | 3-2599-026A |
| UPC/EAN | 786685547862 |
