Eaton XTAR007B21RD5E005
SKU: CS5003736MPN: XTAR007B21RD5E005Alternate Part #: 3-2599-117AUPC/EAN: 786685548777
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,12 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003736 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21RD5E005 |
| Alternate Part # | 3-2599-117A |
| UPC/EAN | 786685548777 |
