Eaton XTAR007B21N5G020
SKU: CS5003698MPN: XTAR007B21N5G020Alternate Part #: 3-2599-072AUPC/EAN: 786685548326
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,400 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003698 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21N5G020 |
| Alternate Part # | 3-2599-072A |
| UPC/EAN | 786685548326 |
