Eaton XTAR007B21N3E002
SKU: CS5003690MPN: XTAR007B21N3E002UPC/EAN: 786685057439
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,400 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003690 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21N3E002 |
| UPC/EAN | 786685057439 |
