Eaton XTAR007B21G5G1P6
SKU: CS5003636MPN: XTAR007B21G5G1P6UPC/EAN: 786685548104
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.33-1.65 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003636 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21G5G1P6 |
| UPC/EAN | 786685548104 |




